Świat widziany oczami delfina

wpis w: Fauna, Wszystkie | 0

Pomimo, że to echolokacja ma istotne znaczenie w życiu delfinów, ten gatunek walenia posiada również umiejętność postrzegania kształtów i wyróżniających je elementów, takich jak krzywa, zamknięcie/otwarcie, kąty, porównywalną do człowieka i szympansa, choć wykazuje niewielkie różnice pod względem wrażliwości na niektóre z tych cech.

Percepcja wzrokowa delfinów jest bardzo podobna do ssaków naczelnych, mimo, że przystosowały się one do środowiska podwodnego i rozwinęły system echolokacji, która odgrywa pierwszorzędną rolę zarówno dla wykrywania zdobyczy, jak i bezpiecznego przemieszczania się w słabo oświetlonym środowisku morskim. Taką konkluzję sformułował zespół naukowców z Uniwersytetu w Kioto, autorzy artykułu opublikowanego w Nature Scientific Reports.

Niektóre wcześniejsze badania wykazały, że delfiny mają zdolność rozróżniania bodźców wzrokowych, dzięki której wyraźnie odróżniają obiekty, również te złożone, jak chociażby sygnały ręczne człowieka. Niemniej, bodźce wzrokowe zastosowane w tych badaniach rzadko uwzględniały możliwość wykorzystania – w celu identyfikacji obiektów – nie tylko wskazówek wizualnych, ale również tych wynikających ze zdolności echolokacyjnych delfinów.

W trakcie nowego badania Masaki Tomonaga i jego współpracownicy poddali trzy delfiny serii testów polegających na dopasowywaniu wzrokowym kształtów i porównali uzyskane wyniki z analogicznymi doświadczeniami przeprowadzonymi na grupie szympansów i ludzi, którzy spośród wszystkich ssaków lądowych dysponują wyjątkową wrażliwością wizualną na szczegóły kształtów. Wniosek płynący z eksperymentu japońskiego naukowca jest taki, że o ile delfiny mają słabszą ostrość widzenia w porównaniu do dwóch pozostałych gatunków oraz bardzo ograniczone widzenie kolorów, znakomicie odróżniają kształty i potrafią poprawnie zidentyfikować te posiadające podobne cechy.

Znaczenie przypisywane każdej cesze różni się jednak nieco w przypadku tych trzech gatunków. I tak delfiny i szympanse są szczególnie wrażliwe na ostre kąty; u szympansów ocena podobieństw jest zakłócana przez „otwarty”, niepełny kształt figury (np. brak jednego z boków w kwadracie); ludzie natomiast górują w wykorzystaniu krzywych (krzywa po prawej lub lewej stronie, na górze lub na dole) w odróżnianiu bardzo podobnych kształtów.

Źródło: Nature Scientific Reports

Komentarze zostały wyłączone.