Czarna nowalijka wolna od GMO

wpis w: Flora, Wszystkie | 0

Wkrótce pojawi się również na naszych stołach warzywo o nietypowym kolorze – czarny pomidor, znany również pod nazwą Sun Black. Pomidor ten nie był modyfikowany genetycznie, gdyż został uzyskany w sposób naturalny z klasycznych krzyżówek nasion. Jego unikalną wartość stanowi wysoki poziom antocyjanów, substancji o silnej mocy antyoksydacyjnej.

Znak towarowy powstał już jakiś czas temu, mianowicie w 2009 roku, kiedy to konsorcjum różnych włoskich uczelni, składające się z Wyższej Szkoły Św. Anny w Pizie (Scuola Superiore Sant’Anna), Uniwersytetu Tuscia w Viterbo (Università degli Studi della Tuscia) i uniwersytetów w Modenie, Reggio Emilia i Pizie, powołały do życia projekt badawczy.

Celem finalnym badania było otrzymanie warzywa, które, oprócz cech charakterystycznych wspólnych dla odmian pomidorów o czerwonej skórce, posiadałby unikalne właściwości przeciwutleniające (antyoksydanty występują w tradycyjnych pomidorach, ale w znikomej ilości).

To właśnie antocyjany skoncentrowane w ciemnej, wpadającej w fiolet, skórce pomidora nadają temu warzywu charakterystyczny czarny kolor, przez co przypomina on inne owoce o podobnych, cennych właściwościach, jak jagody, winogrona czy jeżyny.

Włoscy naukowcy wyhodowali  ten unikalny rodzaj pomidora krzyżując różne odmiany pomidorów o przeciwnych cechach. Jeden z „rodziców” Sun Black wytwarza małe ilości antocyjanów w skórce, a drugi produkuje znaczne ilości antocyjanów w liściach. Ze skrzyżowania tych dwóch odmian zrodził się czarny pomidor, produkt wolny od GMO, ponieważ stworzony w wyniku tradycyjnego krzyżowania, bez genetycznego modyfikowania roślin. Pomimo widocznej zmiany koloru skórki, smak i czerwony miąższ pozostają bez zmian.

Pomidor Sun Black jest zarówno nowością, jak i powrotem do przeszłości. Dzikie pomidory bowiem zawierały w sobie antocyjany, przeciwutleniacze, które zostały utracone na etapie udamawiania tej rośliny i dywersyfikacji jej odmian.

Przeciwutleniacze odgrywają istotną rolę w przeciwdziałaniu aktywności wolnych rodników, substancji odpadowych komórek. Niektóre badania wykazały, że ich niedobór może przyczyniać się do rozwoju poważnych chorób, takich jak nowotwory, choroba Alzheimera, choroby układu sercowo-naczyniowego, cukrzyca, nadciśnienie, reumatoidalne zapalenie stawów.

Czarny pomidor został uznany ponadto za nutraceutyk, tzn. produkt żywnościowy, którego spożycie przynosi korzyści zdrowotne dla organizmu ludzkiego.

Produkt wkrótce będzie rozprowadzany, przynajmniej we Włoszech, przez firmę Ortofruttifero z siedzibą w Pizie, która uzyskała odpowiednią licencję. We włoskich supermarketach i wyspecjalizowanych sklepach będzie można kupić nasiona do sadzenia w dwóch wariantach: w celu uzyskania średnich i małych owoców. Z niecierpliwością oczekujemy na pojawienie się tego niezwykłego gatunku pomidora również w polskich warzywniakach.

Źródło: tuttogreen.it
Grafika: Scuola Superiore Sant’Anna

Komentarze zostały wyłączone.