Niezwykłe zdjęcia sudańskiego plemienia Dinka

wpis w: Homo sapiens, Kultura, Wszystkie | 0

Plemię Dinka jest nilotycką grupą etniczną żyjącą w Południowym Sudanie. Od X wieku zamieszkują  tereny po obu stronach Nilu i mówią językiem należącym do grupy nilo-saharyjskiej. Ich liczbę szacuje się na ok. trzech milionów (jest to największa grupa ludności w tym państwie). Podzieleni są na około 21 grup – na czele każdej z nich stoi prawowity przywódca. Dinkowie, podobnie do innych odłamów Nilotów, wyznają kult przodków i animizm, tradycyjne wierzenia afrykańskie.

Hodowla bydła i pasterstwo było i jest podstawą gospodarki Dinków. Istotne znaczenie odgrywa również rolnictwo i rybołówstwo, które to działalności pozwoliły temu plemieniu osiągnąć samowystarczalność pod względem żywności. Coraz więcej jednak zyskuje na znaczeniu handel i przemysł lekki.

Dinkowie zachowują tradycyjny sposób ubierania się, nosząc niewiele ubrań, a widok dorosłych mężczyzn chodzących zupełnie nago, przyodzianych jedynie w naszyjniki wokół szyi jest czymś całkowicie naturalnym. Kobiety zwykle noszą tylko kozią skórę wokół pasa, coraz częściej jednak obserwuje się u młodych kobiet tendencję do zapożyczania stylu ubierania się mieszkanek sąsiednich wiosek, podobnie jak u mężczyzn preferujących długie szaty na wzór strojów noszonych na północy kraju. Członkowie tego plemienia, zwłaszcza mężczyźni, dbają w sposób szczególny o ozdoby ciała i wygląd zewnętrzny – usuwają sobie np. kilka zębów ze względów czysto estetycznych. Mężczyźni, którzy na co dzień zajmują się pasterstwem, używają popiołu z krowiego obornika do odstraszania komarów. Częstym widokiem są również męscy przedstawiciele plemienia, zwłaszcza młodzi, z włosami zabarwionymi na czerwono, do czego używają krowiego moczu oraz kobiety z ogolonymi głowami i brwiami, z pozostawioną tylko kępką włosów na czubku głowy.

Fotografki Carol Beckwith i Angela Fisher mają ponad 30-letnie doświadczenie w uwiecznianiu ceremonii, rytuałów i codziennego życia afrykańskich plemion, zwłaszcza plemienia sudańskiego Dinka. Zrobione przez nich zdjęcia odzwierciedlają ich długoletnią, głęboką więź z członkami tych plemion i szacunek do ich obyczajów. Poniżej przedstawiam galerię wybranych prac wspomnianych artystek:

Źródło: canal311.com
Grafiki, w tym grafika przewodnia: Carol Beckwith i Angela Fisher, canal311.com

Komentarze zostały wyłączone.