Potencjalne przyczyny nieskutecznego odchudzania

wpis w: Homo sapiens, Wszystkie | 0

Ile razy znaleźliście się w sytuacji, gdy przestrzegaliście ściśle narzuconej sobie diety, a mimo wszystko nie byliście w stanie stracić nawet grama? Jest to stan, który powoduje dyskomfort i w większości przypadków prowadzi do zaniechania realizacji wytyczonych sobie celów.

Oto 12 powodów mogących wpływać na przebieg diety, z których możecie sobie nawet nie zdawać sprawy.

1 Problemy zdrowotne

Oto pierwszy i najbardziej oczywisty powód, dla którego, mimo przyjmowania zdrowych czy znikomych ilości pokarmów nie jesteście w stanie zrzucić zbędnych kilogramów. Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek programu odchudzającego powinniście skonsultować się ze specjalistą i poprosić o poradę. Warto wykluczyć cały szereg problemów zdrowotnych oddziaływujących negatywnie na metabolizm, taki jak chociażby zachwianie równowagi hormonalnej. Weźmy dla przykładu najczęściej spotykane zaburzenia pracy tarczycy. Gruczoł tarczycowy, jak powszechnie wiadomo, wpływa znacznie na metabolizm i w konsekwencji na utratę lub przybieranie na wadze.

2 Brak snu

Zmęczenie sprawia, że odczuwamy większy głód. Zdaniem niektórych specjalistów krótki i zły sen prowadziłby do przybierania na wadze. Długość i jakość snu wpływają na uczucie głodu i sytości, w taki sam sposób jak wytwarzanie różnych hormonów, które oddziaływają bezpośrednio na metabolizm. Ponadto, osoby, które są mniej wypoczęte są również mniej aktywne i spalają mniej kalorii.

3 Niski poziom białek

Białka nie służą tylko do budowania masy mięśniowej, są również wykorzystywane do zapewnienia ogólnego wzrostu energii, dzięki czemu organizm unika spożywania nadmiernej ilości węglowodanów. Pomagają ponadto w podtrzymywaniu wrażenia sytości przez dłuższy okres czasu.

4 Mała ilość wody

Wiemy doskonale, jakie znaczenie ma woda dla naszego ciała: pomaga oczyścić organizm, ale także poprawia jego wydolność. Odwodniony organizm wysyła do ​​mózgu sygnały, które mogą być utożsamiane z głodem. Nawet jedna szklanka wody przed posiłkiem może przyczynić się do zmniejszenia apetytu i zapobiec wprowadzaniu nadmiernych ilości kalorii.

5 Stres

Jak pewnie mieliśmy okazję się przekonać, reakcją naszego organizmu na codzienny stres jest zwiększona produkcja kortyzolu. Z biegiem czasu zbyt dużo kortyzolu w organizmie może prowadzić do zwiększenia apetytu i chęci jedzenia niezdrowej żywności, która tylko pozornie i powierzchownie „pociesza” nas w sytuacjach szczególnie obfitujących w stres.

 6 Opuszczanie posiłków

Zwyczaj opuszczania posiłków pociąga za sobą późniejsze napady obżarstwa, a co za tym idzie przyczynia się również do nadmiernego przyrostu masy ciała. Może zabrzmieć to banalnie, ale taka jest prawda: śniadanie jest niezbędne! Jest jednym z głównych źródeł energii koniecznej w radzeniu sobie z trudami dnia i omijając ten główny posiłek, czujemy naturalną potrzebę częstego posilania się w godzinach przedpołudniowych. Starajmy się zatem spożywać odpowiednie ilości jedzenia o odpowiedniej porze.

7 Jedzenie w pośpiechu

Jedzenie w wolnym tempie uratuje wam życie! Mózg dopiero po ok. 20 minutach wysyła sygnał o sytości organizmu, dlatego też szybkie jedzenie nie jest korzystne. Zwolnijcie zatem tempo między jednym kęsem a drugim i starajcie się być cierpliwymi podczas spożywania posiłków – wasze ciało będzie wam za to wdzięczne.

8 Nadmierna ilość hiperkalorycznej zdrowej żywności

Jednym z głównych problemów wynikających ze spożywania zdrowej żywności jest powszechnie panujące przekonanie, że można ją jeść w nieograniczonej ilości, bez względu na ilość kalorii zawartych w każdym tego typu produkcie. Awokado, orzechy i produkty pełnoziarniste są doskonałym pożywieniem, ale powinny być spożywane z umiarem. Właśnie zachowanie umiaru pozwoli wam dokonywać zdrowych wyborów żywieniowych.

9 Optymalna aktywność fizyczna

edną z najbardziej oczywistych przyczyn powolnej utraty wagi jest brak lub w niektórych przypadkach nadmiar aktywności fizycznej. Zbyt duża intensywność treningu cardio nie daje mięśniom czasu do wzrostu. Zbyt wzmożone podnoszenie ciężarów nie pozwala na spalanie dużej ilości kalorii. Należy znaleźć odpowiednią równowagę między tymi dwiema aktywnościami, tak aby prawidłowo zbudować masę mięśniową i spalać kalorie, kontrolując przy tym poziom tłuszczu.

10 Równowaga żywieniowa

Ilość żywności, jaką spożywamy jest niezwykle ważna. Również w tym przypadku kluczowe znaczenie ma umiar. Spożywanie zbyt dużej ilości żywności prowadzi do przyjmowania nadmiaru kalorii, zbyt mała ilość jedzenia spowalnia metabolizm. Dozujcie odpowiednio pożywienie, a jeśli to konieczne, używajcie mniejszych talerzy podczas posiłków – to jest doskonały wybieg, aby uniknąć przejadania się.

11 Ilość spalonych kalorii

Wiele osób zbyt dużo je po treningu, ponieważ zawyżają ilość spalonych kalorii. Spróbujcie korzystać z aplikacji lub urządzeń elektronicznych do pomiaru zużycia kalorii podczas aktywności fizycznej i co za tym idzie zrównoważyć odpowiednio posiłki.

12 Dajcie czasowi czas

Rzeczywista utrata wagi powinna być procesem stopniowym i satysfakcjonującym. Nie spieszcie się i bądźcie racjonalni w wyznaczaniu sobie celi. Trzeba być wytrwałym, aby osiągnąć konkretne rezultaty. Jeśli schudniecie zbyt szybko, możecie stracić beztłuszczową masę ciała zamiast tkanki tłuszczowej.

Postarajcie się dokładnie rozważyć wszystkie te aspekty i nie opierajcie się wyłącznie na cyferkach wyświetlanych na wadze. 🙂

Źródło: Ambiente Bio

Komentarze zostały wyłączone.