Pocałunek w towarzystwie 80 milionów bakterii

wpis w: Homo sapiens, Wszystkie | 0

Intymny pocałunek prowadzi do wymiany dziesiątek milionów bakterii, a jeśli para wymienia się tego rodzaju oznakami żywionych uczuć co najmniej dziewięć razy dziennie, skład flory bakteryjnej śliny obojga partnerów ujednolica się w szybkim tempie.

Wymaz śliny może wykazać, czy kochankowie są wobec siebie naprawdę czuli. Podczas dziesięciosekundowego pocałunku partnerzy wymieniają się średnio 80 milionami bakterii mikrobiomu śliny, ekosystemu mikroorganizmów żyjących w ślinie, a jeśli częstotliwość tego typu wyrazów czułości osiąga ilość dziewięciu pocałunków na dzień, skład flory bakteryjnej śliny obojga staje się właściwie nieodróżnialny. Odkrycie to zawdzięczamy badaniu opisanemu w artykule na łamach Microbiome, przeprowadzonemu przez naukowców z muzeum Micropia, pierwszego na świecie muzeum drobnoustrojów, mieszczącego się w Amsterdamie oraz z Netherlands Organisation for Applied Scientific Research.

W mikrobiomie jamy ustnej znajduje się przeciętnie ponad 700 różnych rodzajów bakterii, a na jego skład ma wpływ wiele czynników: genetyka, dieta żywieniowa i wiek, a także osoby, z którymi wchodzimy w interakcje. W celu zbadania tego ostatniego czynnika Remco Kort i jego koledzy poprosili 21 par, aby wypełniły kwestionariusze, w których pytano się m.in. o średnią częstotliwość z jaką partnerzy wymieniali się intymnymi pocałunkami, a następnie pobrali od nich próbki śliny w celu analizy jej składu bakteryjnego.

Na kolejnym etapie badań naukowcy przeprowadzili inny eksperyment, podczas którego wymiana pocałunków była kontrolowana w celu oszacowania ilości przenoszących się bakterii. Jednemu z partnerów każdej pary przed doświadczeniem podano do wypicia napój probiotyczny zawierający określone ilości szczególnych odmian bakterii, w tym z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium, a następnie po pocałunku pobrano próbkę śliny drugiego z partnerów, aby porównać ją z próbką pobraną wcześniej. W ten sposób badacze stwierdzili, że w wyniku całowania się ilość bakterii probiotycznych w ślinie partnera o niezmienionym przed eksperymentem składzie bakteryjnym wzrastała trzykrotnie w porównaniu z sytuacją przed pocałunkiem i obliczyli, że średnio pocałunek trwający dziesięć sekund umożliwia wymianę 80 milionów bakterii.

Co do ilości pocałunków niezbędnych do stwierdzenia identyczności mikrobiomów u partnerów, naukowcy oceniają uzyskane wyniki z ostrożnością, z uwagi na fakt, że w kwestionariuszach wypełnionych przez pary odnotowano osobliwe zjawisko: 74% mężczyzn podało znacznie większą liczbę intymnych pocałunków dziennie (10) od tej wskazanej przez kobiety (5). 🙂

Ponadto badacze sugerują, że na ekosystem jamy ustnej składają się specyficzne podsystemy, na które różne czynniki (styl życia, nawyki żywieniowe i higiena osobista) działają w odmienny sposób. Naukowcy odkryli de facto, że podczas gdy na mikrobiom śliny i gruczołów ślinowych partnerów miała silny wpływ wymiana pocałunków, inaczej jest w przypadku mikrobiomów języka, chociaż jak się okazało, tak jak w wypadku śliny są one o wiele bardziej podobne u partnerów niż u zupełnie sobie obcych ludzi.

Jednoczmy się zatem również w codziennych pocałunkach! Pamiętajmy jednak: ma być ich (przynajmniej!) dziewięć, w przeciwnym razie marne nasze wysiłki! 🙂

Źródło: Microbiome
Grafika: Alfred Eisenstaedt, V-J Day in Times Square

Komentarze zostały wyłączone.