Konie potrafią odczytywać ludzkie emocje

wpis w: Fauna, Wszystkie | 0

Konie są w stanie odróżnić różne ekspresje ludzkiej twarzy – jeśli widzą twarz wyrażającą gniew obserwują ją uważnie lewym okiem (jest to zachowanie związane z postrzeganiem negatywnych bodźców), a czynność ich serca przyspiesza i pojawiają się u nich oznaki stresu.

Konie potrafią rozróżnić mimikę twarzy człowieka wyrażającą złość i radość. Fakt ten został wykazany przez badaczy procesów poznawczych zwierząt z Uniwersytetu Sussex w Brighton, którzy to zilustrowali przeprowadzone badanie na łamac Biology Letters.

Podczas serii testów przeprowadzonych na 28 koniach w okresie od kwietnia 2014 do lutego 2015 roku naukowcy pokazywali zwierzętom różne zdjęcia dwóch nieznanych im osób, których twarz wyrażała gniew lub radość. Okazało się, że kiedy konie widziały twarz gniewną przyspieszało ich bicie serca, a ich zachowanie cechował stres. Fizjologiczne i behawioralne reakcje na widok pogodnej twarzy natomiast były znacznie bardziej spokojne.

Ponadto, gdy koniom przedstawiano gniewną twarz, pochylały łeb, aby przypatrzeć jej się z uwagą lewym okiem. To szczególne zachowanie – wyjaśniają naukowcy – jest związane ze specjalizacją prawej półkuli mózgu (odbierającej w przeważającej ilości sygnały pochodzące z lewego oka) w przetwarzaniu groźnych bodźców.

Poniższa grafika przedstawia pokazaną koniom mimikę twarzy i układ doświadczalny wykorzystany w przedmiotowym badaniu.

„Od dawna wiadomo, że konie są gatunkiem o wyrafinowanych umiejętnościach społecznych, ale dopiero teraz po raz pierwszy zostało wykazane, że potrafią odróżnić pozytywne i negatywne wyrazy ludzkich twarzy”, powiedziała Amy Victoria Smith, współautorka ww. badania. Ta zdolność została dotychczas naukowo udowodniona u psów i kilku innych gatunków.

Odmienna reakcja na pozytywne i negatywne bodźce jest prawdopodobnie związana z koniecznością rozpoznawania zagrożenia. Rozpoznawanie gniewnych twarzy – jak wyjaśniają naukowcy – może pełnić funkcję systemu ostrzegania, który umożliwia koniom przewidywanie negatywnego zachowania człowieka.

„Istnieje kilka możliwych wyjaśnień uzyskanych przez nas wyników”, powiedziała Karen McComb, która kierowała badaniem. „W toku wspólnej ewolucji koni i ludzi, konie mogły dostosować odziedziczoną po przodkach umiejętność odczytywania emocjonalnych sygnałów u innych koni do ludzkiej mimiki. Poszczególne zwierzęta mogły też nauczyć się interpretowania ekspresji twarzy człowieka w ciągu ich życia. Niemniej, interesującym faktem jest wykazanie, że dokładna ocena negatywnej emocji jest możliwa również w przypadku tak odmiennych gatunków, pomimo drastycznej różnicy morfologii twarzy ludzkiej i końskiego łba”.

Źródło: Biology Letters
Grafika w tekście: LeScienze

Komentarze zostały wyłączone.