Przytulanie drzew dla zdrowia ciała i umysłu

wpis w: Flora, Homo sapiens, Wszystkie | 0

Oficjalna nauka coraz bardziej interesuje się korzystnym wpływem natury na nasze zdrowie i wciąż pogłębia ten temat. Ostatnimi czasy zostało szczególnie podkreślone znaczenie odnowienia kontaktu z naturą w celu naładowania się energią i zredukowania stresu. W tym względzie wydaje się, że drzewa odgrywają zasadniczą rolę, bowiem obejmowanie drzew może sprawić, że nasze samopoczucie polepszy się.

Filozofie i tradycje Wschodu, w szczególności taoizm i tradycyjna medycyna chińska, od dawna głoszą, że drzewa stanowią prawdziwe błogosławieństwo dla naszego zdrowia. Drzewa są nie tylko strażnikami naszej planety, ale również autentycznymi antenami energetycznymi, żywymi organizmami o bardzo długiej żywotności, z korzeniami sięgającymi głęboko w głąb gleby, i to właśnie do nich możemy zbliżyć się w celu wypełnienia się dobroczynną energią.

Przytulanie drzew w celu pobudzania organizmu do samoleczenia jest podstawową metodą leczniczą tzw. sylwoterapii lub drzewoterapii, jednej z dziedzin ekoterapii wspomagających przywrócenie dobrego samopoczucia i równowagi w bezpośrednim kontakcie z naturą. Drzewoterapia jest prawdziwą metodą terapeutyczną, opierającą się na starodawnej idei przywracania zdrowia i zapobiegania chorobom za pośrednictwem drzew. Została uznana za metodę naukową dopiero w 1927 roku, chociaż była już stosowana od wieków jako naturalna terapia poprawiająca samopoczucie. Już wtedy pacjentom chorym na zapalenie płuc zalecano spędzanie pewnego czasu w lesie lub przynajmniej w jego pobliżu. Metoda ta może okazać się korzystna również dla współczesnych mieszkańców Ziemi, którzy to w ostatnich dziesięcioleciach oddalali się coraz bardziej od natury.

Sylwoterapia obejmuje nie tylko dotykanie, głaskanie czy przytulanie się do drzew, ale także przebywanie w miejscach zalesionych i jest wskazana zarówno dla osób zdrowych w celu zapobiegania chorobom, jak i dla chorych jako pomoc i wsparcie w rekonwalescencji, co jest szczególnie zalecane w przypadku osób cierpiących na astmę oskrzelową, przewlekłe zapalenie oskrzeli, nadciśnienie tętnicze, nerwowość i bezsenność. Zdrowe osoby mogą praktykować drzewoterapię w sposób aktywny, tzn. chodząc, biegając lub uprawiając sport w lesie. Wdychanie leśnego powietrza jest uważane za naprawdę dobroczynne remedium, ponieważ pobudza krążenie krwi, zwiększa liczbę czerwonych krwinek, ułatwia oddychanie u osób z przewlekłymi chorobami płuc, wspomaga sen i przyczynia się do opóźnienia starzenia się organizmu. Powietrze leśne jest korzystne, ponieważ zawiera znaczne ilości ujemnych jonów tlenu, które pomagają pobudzać i harmonizować procesy życiowe oraz sferę psychiczną i emocjonalną człowieka. Co ciekawe, obejmowanie drzew ma również działanie schładzające. Badanie opublikowane przez amerykańskich i australijskich naukowców wykazało bowiem, że misie koala przytulają drzewa właśnie po to, aby się ochłodzić. J Obejmując pień i opierając się o jego zimną powierzchnię koala tracą ciepło przez przewodzenie.

Drzewoterapia polega zarówno na obejmowaniu drzewa w naturalny sposób, zbliżając się do jego pnia, jak również na siedzeniu przy nim. Gdy obejmujecie wybrane drzewo, spróbujcie połączyć się na nowo z naturą. Zbliżcie się spokojnie do niego i poczujcie całą jego energię. Przed objęciem drzewa, możecie usiąść u jego korzeni z plecami opartymi o pień, zamknąć oczy i wziąć kilka długich, głębokich oddechów. W ten sposób zaczniecie odprężać sie i wchodzić w harmonię z otoczeniem, w którym się znajdujecie. Możecie również, opierając plecy na pniu, położyć prawą rękę w okolicy splotu słonecznego, a lewą z tyłu pleców, pomiędzy ciałem i drzewem, na wysokości nerek. Potem wstańcie i przyglądajcie się wybranemu przez was drzewu, zarówno z daleka, jak i z bliska, a następnie zbliżcie się do niego i połóżcie rękę na jego korze – właśnie poprzez kontakt bezpośredni, zaczniecie mocniej czuć energię, którą drzewo może wam przekazać.

Do jakich drzew zatem powinniśmy się przytulać, aby poczuć się od razu lepiej?

Jednym z tekstów rozprawiających o praktyce opierającej się na starożytnej idei przywracania zdrowia poprzez drzewa są księgi tao Mantak’a Chia i Maneewan Chia. Według ksiąg tao, największe drzewa zawierają również najwięcej energii. Warto nauczyć się odróżniać właściwości różnych drzew, aby na podstawie korzyści, jakie chciałoby się uzyskać, móc wybrać z większą świadomością to, którego przytulanie będzie dla nas najodpowiedniejsze w danym momencie.

1) sosny należą do drzew o największej zdolności uzdrawiania; emanują energią i wzmacniają układ nerwowy; odżywiają duszę; w Chinach są uważane za drzewa nieśmiertelne;
2) cyprysy i cedry zmniejszają uczucie ciepła i odżywiają energię yin;
3) wierzby pomagają zmniejszyć nadmierną wilgoć ciała, obniżyć wysokie ciśnienie krwi i wzmocnić drogi moczowe i pęcherz moczowy;
4) wiąz uspokaja umysł i wzmacnia żołądek;
5) akacja pomaga zrównoważyć temperaturę ciała;
6) klony pomagają złagodzić ból;
7) figowiec oczyszcza serce i pomaga usuwać wilgoć z ciała;
8) cynamonowiec usuwa zimno z serca i brzucha.
9) jodła pomaga w gojeniu złamań i zmniejszeniu obrzęku;
10) głóg wspomaga trawienie i wzmacnia jelita.

Spędzanie czasu w kontakcie z drzewami i na łonie natury jest źródłem energii życiowej, a do drzew, które są w stanie dostarczać tej pozytywnej należą lipa, sosna, dąb, kasztan, jesion, wierzba i klon. Każdy z nas, praktykując drzewoterapię, może wybrać drzewo, które czuje, że najlepiej odzwierciedla jego stan ducha, inspirując się chociażby przedstawionymi poniżej znaczeniami przypisanymi drzewom przez Celtów.

Brzoza: symbol odrodzenia, oczyszczenia, wiedzy i czystości;
Olsza: symbol ochrony duchowej i mocy proroczej;
Wierzba: przywołuje księżycowe oraz kobiece aspekty życia i poetyckiej inspiracji;
Jesion: symbol inicjacji i odrodzenia;
Głóg: symbol czystości, wewnętrznych podróży i intuicji;
Dąb: symbol mocy, energii i przetrwania;
Leszczyna: sprzyja medytacji, pobudza wewnętrzną mądrość, intuicję, moc wróżebną;
Jabłoń: pomocna, kiedy trzeba podjąć ważną decyzję;
Śliwa tarnina: korzystna w przypadku zdecydowanych działań, wpływów zewnętrznych, którym należy się poddać.
Bez: symbol życia i regeneracji.

W starożytnych czasach sylwoterapia była związana z siłami i energiami, które człowiek mógł szukać w lesie i je tam znajdować. W przeszłości natura stanowiła prawdziwe i jedyne lekarstwo. Z upływem czasu nauka potwierdziła korzyści płynące z czasu spędzonego w kontakcie z naturą i drzewami, a fakt emitowania przez nie energii znalazł potwierdzenie chociażby w doświadczeniu przeprowadzonym przez Studio Toer dla festiwalu Into The Great Wide Open Festival.

Wiadomo nie od dziś, że drzewa potrafią, na swój sposób, wyrażać się i komunikować między sobą poprzez szelest liści, skrzypienie gałęzi, zapach kwiatów i odgłos dojrzałych owoców spadających na ziemię. Niemniej, w ramach projektu The Boom Boom Project („boom” w języku holenderskim oznacza -nomen omen- „drzewo”) wykazano, że potrafią również coś więcej, a mianowicie emitować dźwięki… a dźwięk to przecież energia 🙂

Dzięki interaktywnej instalacji stworzonej w lesie na holenderskiej wyspie Vlieland na Morzu Północnym, drzewom umożliwiono wytwarzanie dźwięków i wibracji za każdym razem, gdy ktoś się do nich zbliża, gładzi, dotyka, poklepuje czy obejmuje. Krótko mówiąc, drzewa przekształcały się w magiczne instrumenty muzyczne, tworząc wspólnie jedyną na świecie, niepowtarzalną, orkiestrę natury. Dla zwiedzających taki spacer z akompaniamentem melodii wytwarzanych przez drzewa, to zaskakująca i niezwykła okazja, aby z bliska obserwować otaczającą nas naturę i z nią interagować.

Na pewno każdy z nas doświadczył osobiście, jak bardzo korzystny może być spacer w lesie lub w parku, a zatem, kiedy możemy, nie zapominajmy, aby chodzić wśród zieleni i objąć nasze ulubione drzewo, aby poczuć całą energię, którą może nam przekazać. Przytulanie drzewa jest naprawdę wyjątkowym przeżyciem, które nic nie kosztuje. Sama idea doświadczenia przyjemnych i nowych wrażeń pomoże wam z pewnością poczuć się od razu lepiej. Przebywanie na łonie natury stanowi tak naprawdę jedyną odskocznię od negatywnych wibracji tego świata, pozwalającą ukoić umysł, połączyć się energią Ziemi – a co za tym idzie – i wszechświata.

Źródło: greenme.it, bioradar.net, studiotoer.com

Komentarze zostały wyłączone.