Odkryto U94 – białko przeciwnowotworowe

wpis w: Homo sapiens, Wszystkie | 0

Zespół naukowców z Włoch odkrył białko przeciwnowotworowe, postanawiając uczynić gest ogromnej hojności.

W niewłaściwych rękach, odkrycie to przyniosłoby korzyść tylko niewielu osobom – tym, które mogłyby sobie pozwolić finansowo na zakup przyszłego, potencjalnego leku. Zbyt wiele razy, niestety, byliśmy świadkami, jak ceny za farmaceutyki ratujące życie, szybowały w górę, windowane przez zachłanność przemysłu, który je produkuje. Tym razem jest na szczęście inaczej. Kilku naukowców włoskich odkryło sposób działania białka, które mogłoby pomóc chorym na raka w walce z tą chorobą, i zamiast je opatentować, zarabiając zatem o wiele więcej niż może zaoferować włoski uniwersytet, zdecydowali udostępnić wiedzę o nim wszystkim zainteresowanym. Dzięki temu będzie o wiele łatwiej znaleźć lekarstwo – dla wszystkich, a nie tylko dla niewielu.

Badanie należy do tych epokowych. Zostało przeprowadzone przez zespół badawczy, składający się z naukowców z Uniwersytetu w Brescii oraz z Instytutu Wirusologii w Zurychu i Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu w Ferrarze, na czele z Arnaldo Caruso, profesorem zwyczajnym Wydziału Mikrobiologii wspomnianego wyżej uniwersytetu lombardzkiego.

Symbol białka przeciwnowotworowego to U94. Wytwarzane jest przez ludzki herpeswirus typu 6 (HHV-6), wywołujący tzw. rumień nagły („chorobę szóstą”). Początkowo zbadano je ze względu na jego zdolność do oddziaływania na migrację, inwazyjność i namnażanie komórek śródnabłonka naczyniowego (ESC). W szczególności, wykazano, że białko U94 silnie hamuje aktywność migracyjną ww. komórek.

Włoscy naukowcy podjęli następnie próbę przetestowania zdolności U94 do hamowania tzw. rozsiewu nowotworu. Zespół pod wodzą Caruso zbadał aktywność biologiczną białka najpierw na ludzkich komórkach raka piersi MDA-MB 231, a potem na ludzkich komórkach raka szyjki macicy HeLa. W wyniku tych badań odkryto, że U94 silnie hamuje migracje komórkową, inwazyjność i klonogenność. Abstrahując od terminów technicznych, rezultaty badań są jasne: U94 hamuje rozrost nowotworu i jego przerzuty. Dzięki kontynuacji badań będzie można uzyskać istotne wyniki w leczeniu tej choroby.

W wywiadzie dla Gazzetta del Sud, Caruso wyjaśnił dlaczego włoscy naukowcy postanowili nie korzystać z profitów płynących z odkrycia, podkreślając wagę badań naukowych wolnych od logiki czerpania zysku, w przypadku, gdy dotyczą one sfery tak delikatnej jak ta: „Kiedy zajmujemy się tematyką tak ważną jak leczenie nowotworów, nasza postawa nie może być inna: nie patentować, by umożliwić wszystkim opracowanie najlepszego leku w możliwie jak najkrótszym czasie. Jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi zainteresowanymi projektem i podzielić się naszym know-how i odczynnikami”, ponieważ, jak podkreśla Caruso, w grę wchodzi życie ludzi i nie jest to czas, by myśleć o zysku. „Istotne jest niezwłoczne opracowanie terapii leczniczej, która będzie dawała nową nadzieję chorym na raka”, dodaje.

Źródło: AmbienteBio
Grafika: wirus HHV-6 (en.wikipedia.org)

Komentarze zostały wyłączone.