Rybki ratujące życie raf koralowych

wpis w: Fauna, Wszystkie | 0

To ryby krypto-bentosowe, osiągające w dorosłym stadium długość kilku centymetrów, pozwalają przetrwać niewiarygodnej różnorodności ryb raf koralowych. Odkrycie to, które może mieć decydujące znaczenie dla odbudowy tego ekosystemu, stanowiło do niedawna niewyjaśnioną tajemnicę.

Rafy koralowe są siedliskiem niesamowitej różnorodności ryb, lecz znajdują się na obszarach ubogich w składniki odżywcze.

Osobliwość tę podkreślał już ojciec teorii ewolucji gatunków, do tego stopnia, że można ją nazwać „paradoksem Darwina”. „Biolodzy morscy od dawna zastanawiali się, jak mogą przetrwać tak różnorodne ekosystemy zlokalizowane praktycznie na pustyni morskiej”, zauważa Simon Brandl, naukowiec z Uniwersytetu Simona Frasera w Burnaby i pierwszy z wymienionych autorów badania, dzięki któremu została wreszcie wyjaśniona ta zagadka, opublikowanego na łamach Science.

Pożywieniem populacji raf koralowych są ryby krypto-bentosowe, obejmujące rodziny babkowatych (Gobiidae), powszechnie znane jako babki, ślizgowatych (Blenniidae) i apogonowatych (Apogonidae), nazywane również kardynałkowatymi. Stworzenia te, które w dorosłym stadium osiągają kilka centymetrów długości, mają bardzo krótki cykl życia i stanowią 60 procent źródeł pokarmowych największych ryb.

Naukowcy badali ryby krypto-bentosowe w różnych miejscach należących do wód Belize, Polinezji Francuskiej i Australii, koncentrując się w szczególności na larwach tych ryb żyjących w rafach koralowych. U większości gatunków larwy rozprzestrzeniają się na otwartym morzu, gdzie z trudem udaje im się przeżyć, ale Brandl i jego współpracownicy odkryli, że larwy ryb krypto-bentosowych zachowują się inaczej: pozostają one blisko raf, w których żyją ich rodzice, zwiększając w ten sposób własne szanse na przeżycie. Zjadane są jednak dorosłe osobniki, co wspomaga wzrost większych ryb.

Interesującym faktem jest to, że populacje ryb krypto-bentosowych zamiast znikać wydają się rozwijać pomimo ciągłego drapieżnictwa.

„Odkryliśmy, że larwy ryb krypto-bentosowych dominują w społecznościach larw raf koralowych, zapewniając ciągły przepływ nowych generacji małych ryb, które stanowią źródło pożywienia dla innych stworzeń rafowych”, podkreśliła Carole Baldwin, współautorka badania i kustosz działu ichtiologicznego Narodowego Muzeum Historii Naturalnej Instytutu Smithsona w Waszyngtonie. „To niesamowite, że ryby te przyczyniają się w tak znaczący sposób do podtrzymania życia raf koralowych – są one tak małe, że głębokie znaczenie ich obecności zawsze było niedoceniane”.

Badanie rozpoczęło się w 2015 r., a uzyskane dane pokazują, że obecnie rybki te są jeszcze ważniejsze niż wcześniej. Rafy koralowe uległy bowiem drastycznemu zniszczeniu z powodu zanieczyszczenia i zakwaszenia mórz i oceanów, a ryby krypto-bentosowe mogą być jednym z podstawowych zasobów przyczyniających się do ich odbudowy.

Źródło: Science
Grafika tytułowa: okaz Ecsenius stictus, gatunku z rodziny ślizgowatych żyjącego w australijskiej rafie koralowej (autor zdjęcia: Tane Sinclair-Taylor; via lescienze.it)
Grafika w treści artykułu: okaz Eviota guttata, gatunku z rodziny babkowatych powszechnie żyjącego w Oceanie Indyjskim (autor zdjęcia: Tane Sinclair-Taylor; via lescienze.it)

Komentarze zostały wyłączone.